Jak pěstovat levanduli
Levandule je vytrvalá bylina, která nejen krásně voní a vypadá, ale má i spoustu příznivých účinků na náš organizmus.
Právě proto je tak velmi oblíbená mezi zahrádkáři, kteří stále dokupují do své zahrady nové a nové kultivary.
Stala se i nedílnou součástí parků a kruhových objezdů a veřejných prostranství v obcích.
Při výběru sazenic se ujstěte, zda právě tento druh levandule chcete do své zahrady, abyste věděli, jak vysoká bude rostlina v dospělosti a jakou bude mít barvu. Není levandule, jako levandule.
Důležité je také vědět, zda je rostlina mrazuvzdorná, tedy jestli v našech klimatických podmínkách přečká venku na zahradě zimu.
Jde zejména o levanduli Stocheas nebo levanduli Dentata. Tyto levandule je třeba pěstovat v nádobách a na zimu dát do chladnější místnosti v domě.
Vždy je dobré kupovat mladé sazenice, které nemají zdřevnatělé stonky.
Levandule je nenáročná na pěstování, aby se jí dobře dařilo, stačí vybrat slunné stanoviště s propustnou vápencovou půdou, nejlépe písčitou a kamenitou.
Jílovité půdy nedělají levanduli dobře, nesnáší mokro na kořenech a mohla by vám uhynout. Ideální pro výsadbu je jižní svah.
Pokud budete levanduli vysazovat do těžší půdy, na podzim do ní přidejte vápno. Dobré je také do půdy k vyzráloým rostlinám přidat na jaře dusíkaté hnojivo. V žádném případě nepřidávejtte nic z kompostu nebo slepičí hnůj.
Vzdálenost mezi rostlinami, kterou při výsadbě levandule zvolíte, záleží na tom, zda chcete keříky pěstovat jako solitérní rostliny nebo zda je chcete pěstovat jako obrubu záhonů popřípadě jako živý plot.
Při výsadbě levandule lékařské(L.angustifolia) jako solitérní rostliny musí být vzdálenost alespoň 70 cm, a to u středně velkých keříků. V případě živých plotů a obrub záhonů rostliny vysazujte 30 - 40 cm od sebe.
Levandule prostřední (Intermedia ) vyžaduje pro samostané rostliny vzdálenos 100 cm, pro živé ploty se doporučuje 50 - 70 cm.
Pokud budete mladé rostliny přesazovat, obvykle změnu satnoviště snese dobře, ale během prvního léta po přesazení moc nekvetou.
Starší rostliny, které jsou na stanovišti již několik let raději nepřesazujte, má hustý kořenový systém a změna jiného stanoviště by nemusela dopadnout dobře.
Rozhodnete-li se mladou sazenici přesadit, udělejte to nejlépe na podzim nebo brzy z jara. V létě pak přesazené rostlině seřízněte letorosty, kvést budou v létě následujícího roku.
Nemáte-li zahradu, lze levanduli pěstovat i na balkoně či terse. Je třeba zvolit dostatečně velkou nádobu. Měla by mít alespoň dvojnásobný objem, než je samotná rostlina.
Zpětný - zmlazující řez provádíme na jaře, většinou konec března. Záleží na počasí a vaší nadmořské výšce. Každopádně by nemělo již nijak výrazně mrznout, aby mráz levanduli nepoškodil. Další řez se provádí na podzim. Celý keřík se vždy seřezává o 1/3. Tím docílíte vyšší výnos květů v dalším roce a udržíte tak kopaktní vzhled rostliny.
Pokud dodržíte tyto výše zmíněné zásady, levandule bude ozdobou vaší zahrady po dlouhá léta.